Lupénka a nejčastější mýty, které jsou s ní spojené

Lupénka a nejčastější mýty, které jsou s ní spojené
Lupénka a nejčastější mýty, které jsou s ní spojené

Jako lupénka se označuje onemocnění kůže, které se projevuje zarudlými ohraničenými místy, která jsou více šupinatá, svědivá a v některých případech i na dotek bolavá. I když se jedná hlavně o fyzický problém, pacienti trpí také psychicky, a to hlavně kvůli mýtům, které o tomto onemocnění obecně ve společnosti panují. Podívejte se na nejčastější nepravdy týkající se lupénky, na které jste během života mohli narazit. 

Jak vzniká lupénka? 

Toto kožní onemocnění můžete zdědit, ale také získat během života. I když v mnoha případech bývá na první pohled velmi podobné běžnému ekzému, jde o zcela jinou poruchu kůže. Není proto možné jí zamezit tím, že změníte jídelníček nebo začnete více sportovat. 

Existují sice dráždivé látky, jako jsou chemikálie nebo časté používání chlorované vody, které příznaky zhoršují. Není však pravda, že by lupénka byla následkem určité alergie nebo konzumace některých potravin. Nejedná se o krátkodobou alergickou reakci kůže, ale o chronický problém, který vyžaduje mnohem intenzivnější zákroky. 

Nemusíte se bát fyzického kontaktu 

Pokud onemocněním trpíte, může se vám zdát, že se vám někteří lidé vyhýbají. Jestliže jste sami v pozici, kdy se nechcete osoby s lupénkou dotýkat, protože máte strach, že byste se sami nakazili, podlehli jste jednomu z největších mýtů. Lupénka se totiž nemůže žádnou formou kontaktu šířit. Ať už jde o doteky, použití stejné osušky nebo jen nepřímý kontakt například ve vířivce nebo bazénu, v žádném z těchto případů nemusíte mít obavy.  

Můžete problém vyřešit? 

Velká část kožních onemocnění je dočasná a při použití správný léků je možné léčení. V případě lupénky ale situace bývá mnohem složitější. Pokud se jedná o vrozenou vadu, lze potlačovat příznaky, ovšem nikdy není možné onemocnění zcela vyléčit. Obdobné je to také ve chvíli, kdy se lupénka získá během života. Správnými postupy můžete bolesti, svědění a další projevy mírnit, ovšem nikdy nedojde k úplnému vyléčení.