Bronchitida – název onemocnění, který vám možná nic moc neříká. Když ale řekneme ,,zánět průdušek”, najednou zvedne ruku mnoho lidí, jež mají s nemocí vlastní zkušenosti. Nemluvíme bohužel o problému, se kterým bychom se setkávali pouze výjimečně. Dnes je velmi častý, většinou jde ruku v ruce s běžným nachlazením.
Akutní problém, který je třeba řešit
Zánět průdušek se většinou objevuje náhle. Zatímco jiné nemoci zaklepou na dveře nebo alespoň po malých krůčcích vstupují do našich životů, bronchitida doslova vykopává dveře a rázným hlasem zvolává: ,,Tak jsem tady!”
Je však třeba konstatovat, že náhlé horečky trvající i několik dní, ztížené dýchání a neutichající kašel nepřichází sami od sebe. Na samotném počátku musí být ono zmiňované nachlazení, případně chřipka nebo jiné virové onemocnění, které bronchitida teprve následuje. A jestliže se v dalším kroku nezačne včas léčit, zánět průdušek zase může pronásledovat další závažné nemoci, jako je zápal plic nebo zánět středního ucha či zánět průdušnice.
Několikadenní záležitost
Co je však pozitivní a co je zapotřebí zmínit přednostně je, že akutní zánět průdušek netrvá příliš dlouho. Lékaři se shodují na tom, že člověka trápí jeden až tři dny. Tedy alespoň takto dlouhá je inkubační doba, kterou je zapotřebí dodržet. Během ní je důležité zaměřit se na dostatek tekutin (právě dehydratace způsobená nedodržováním pitného režimu bývá často příčinou vzniku nepříjemné nemoci).
Bronchitida a její příznaky
Náhlá horečka, kašel a ztížené dýchání nejsou ani zdaleka jediné položky na seznamu příznaků tohoto závažného onemocnění. “Přihodit” k ní můžeme také bolest za hrudní kostí, rýmu a nepříjemnou bolest v krku, dále také dušnost a dýchací obtíže. Co se může dostavit, tak nadměrná únava a celková slabost organismu.
Horší symptomy (a bohužel také daleko horší průběh) mohou evidovat starší lidé a děti, jež patří do takzvané rizikové skupiny. Do ní také spadají jedinci trpící srdečními chorobami či pacienti, jež trápí onemocnění plic nebo astma.