I za krádeže písku hrozí pokuty. Kde písku odolat?

Krádež písku
Krádež písku

Lidé si ze svých vysněných dovolených vezou domů leccos. Většinou si do kufru přibalí nasbírané mušle, někdo miluje vzácné kamínky, které mají na lidský organismus zajímavý vliv. Někdo si do PET lahví načepuje mořskou vodu a jiný si je raději naplní pískem. Ať už si z dovolených přivážíte cokoli, je nutné se předem informovat o tom, co si z dovolených přivést smíte a co nikoli. Přece jen existují v mnohých zemích zákony, které, když porušíte, vás mohou dostat do nepříjemných potíží. Například za písek ze sardinských pláží hrozí obrovské pokuty, pokud si ho “ukradnete” domů.

Sardinie je každým rokem oblíbenější. Turisté se sem sjíždí za mořem, památkami a také za pískem, který je zde krásný, hebký, příjemný na dotek. Mnozí turisté neváhají a písek si z pláží takzvaně “kradou”, což se sardinským úřadům nelíbí. Turisté totiž tímto způsobem porušují zdejší zákony a za porušení hrozí opravdu velmi vysoké pokuty.

Písek je považován za památku

Zatímco v Česku nalezneme památky jen v podobě měst, budov, zámků, hradů a podobného, v Sardinii se za památku považuje i zdejší písek, který je zakázáno odcizit. Pokud se tak stane, hrozí opravdu velmi vysoké pokuty, které se mohou dostat až k třiceti tisíci korunám.

Posledním chyceným zlodějem písku byl Brit, kterého sardinská policie dostihla z plastovou láhví plnou písku, a to konkrétně u města Olbia.

Když se písek podaří přinést z pláže, najdou ho celníci

Nemůžeme se divit tomu, že italská Sardinie si svůj písek tak cení. Vždyť se zdejší písečné pláže řadí k těm nejkrásnějším vůbec. Když se odtud písek vezme, považuje se to za ničení životního prostředí. Pokud by se stalo, že by vás během cesty z pláže nikdo nedostihl a neprohledal, neradujte se. Celníci na letištích mají zvláštní pokyny, které jim umožňují prohledávat zavazadla, jestli náhodou trochu písku neberete domů. Dobře si tedy rozmyslete, jestli všechny nepříjemnosti za trochu písku stojí.