Opět lidé nyní zvažují, kam pojedou na dovolenou. Léto nám totiž klepe na dveře, je tedy nejvyšší čas zjistit, kam se letos podíváme a co poznáme. Zatímco někteří se rozhodli vycestovat jen do sousedního státu, kam se mohou vydat i vlastním osobním automobilem, jiní se rozhodli vycestovat na druhý konec světa. Je pravdou, že lidé v současné době chtějí cestovat daleko, chtějí tím poznat zcela jinou kulturu. Jenže vycestovat na jiný světadíl s sebou nese také takzvaný jet lag neboli pásmovou nemoc. Právě jet lag je často důvodem, proč lidé nakonec sejdou z nápadu, že by na jiný světadíl odcestovali. Neuvědomují si ale, že i jet lag je možné velmi rychle pokořit, a to dokonce jen jídlem a pitím.
Jet lag je parťák při dlouhých letech. Někdo s ním nemá problémy, jiný člověk posun času vnímá velice špatně. Ať už patříte do jedné nebo do druhé skupiny doporučujeme porazit jet lag s potravinami a pitím.
Co pít a nepít
Nejdříve se zaměřme na to, co pít a nepít. Při boji s jet lagem by se měl vynechat alkohol, který však bývá velkým lákadlem, jelikož při dlouhých letech bývá zadarmo. Jenže právě alkohol je při jet lagu nepřítel, jelikož narušuje spánek působí jako stimulant. Také se nevyplatí pít kofeinové nápoje, které taktéž mohou způsobit problémy se spaním.
Pít by se měla zejména voda, a to i litry vody. Vyhnete se tak dehydrataci, nebude vás tak bolest hlava a nebude vám špatně. Pokud vám voda není nejmilejší, doporučujeme pít bylinkové čaje, po nichž se člověku daleko lépe spí.
Co jíst a nejíst
A co jíst a nejíst? To si pojďme také zodpovědět. Nejdříve si prozraďme, co nejíst. Jíst by se neměla těžká, tučná jídla, vyvarovat byste se tedy měli hlavně smaženému jídlu či červenému masu. Stejně tak nejezte ani slaná jídla, která vám nemusí sednout a jen vás uvnitř vysuší.
Jíst doporučujeme především ovoce, jako jsou maliny nebo borůvky, které jsou bohaté na vodu a vlákninu. Banány vám zase mohou dodat draslík a hořčík. Ze zeleniny doporučujeme konzumovat meloun, který vás zachrání před dehydratací, jelikož je plný vody.