Zašpinili se vám kožené bot natolik, že je musíte vyčistit? Možná se ptáte, jak na to. Přece jen kožené boty nejsou obyčejné plátěné tenisky, které můžete hodit do pračky a čehož posléze nelitujete. Kožené boty jsou velice drahé a péče je zcela jiná. Obecně platí, že ať už se jedná o jakékoli dámské boty nebo o jakékoli pánské. boty, nikdy se nesmí používat chemické přípravky, boty se také nikdy nesmí bělit a samozřejmě se nesmí boty dávat do pračky nebo namáčet celé do vody. To výrazně snižuje jejich životnost a může je to nenávratně poškodit. Raději při čištění kožených bot postupujte zcela jinak.
Pokud vlastníte kožené boty, víte, že se mohou zašpinit jako každé jiné boty. Zatímco jiné boty se čistí zcela jinak, koženým je třeba věnovat maximální péči a starostlivost. Pakliže nevíte, jak na to, poradíme vám.
Jak na čištění kožených bot
Když chcete vyčistit kožené boty, pomocníkem bude obyčejný kožený roztok. Samozřejmě vždycky záleží na tom, jak velké poškození je a jakou kůži budete ošetřovat. Pokud budete ošetřovat boty z hladké usně, tato zpracovaná kůže je pro údržbu nejjednodušší, jelikož ji jen omyjete vlhkým ubrouskem a následně ji nakrémujete a vyleštíte.
Co se týče údržby bot suché usně, ta se ošetřuje krémem. Mokré boty z této zpracované kůže je třeba pozvolna vysušit, pokud jsou promáčené.
Lakovaná useň se zase umývá vlhkým hadříkem, aby nedošlo k poškození kůže, ovšem tento materiál nesmí přijít do kontaktu s vodou, jinak by lakování mohlo být nenávratně poškozeno.
Na konci čištění boty opět impregnujte
Jelikož kožené boty nejsou nic levného, doporučujeme provést impregnaci. To znamená, že boty budou odolnější vůči dalšímu zašpinění. A poté, až impregnace uschne, doporučujeme kožené boty ještě navoskovat, aby nedošlo k jejich popraskání vlivem mokrého nebo vlhkého počasí či vlivem změny venkovních teplot.