Není kašel jako kašel. Když kašleme, přisuzujeme to nachlazení. Říkáme si, že se asi málo oblékáme nebo že naše imunita není tak pevná, jak by měla být. Jenže mnohdy se nejedná o běžný kašel, jehož mnohdy následuje chřipka nebo angína. Může se jednat také o černý kašel, který je velmi, velmi nebezpečný. Jelikož se jedná o nakažlivou nemoc, může se stát, že děti nakazí své rodiče nebo že rodiče nakazí své děti, a tak to půjde dál a dál. Mnoho lidí přirovnává černý kašel k nekonečnému příběhu, proto je nutné ho podchytit včas, aby se s ním co nejdříve zatočilo.
Černý kašel je bakteriální onemocnění, které je zároveň velice infekční. Šíří se z člověka na člověka, jak již bylo zmíněno, a to mnohými způsoby. Nejčastěji se jedná o kýchání, ale také se nemoc přenáší samotným kašlem či případně líbáním.
Mnozí lidé jsou toho názoru, že černý kašel netrvá dlouho, ale opak je pravdou. Onemocnění, pokud se nepodchytí včas a nebude se včas léčit, může trvat i dlouhý půlrok.
Bohužel příznaky černého kašle málokdo rozezná. Většinou příznaky přisuzujeme obyčejné chřipce, angíně nebo případně jen nachlazení. Buďme proto pozorní, když se některý z níže uvedených příznaků objeví.
Jaké jsou nejčastější příznaky černého kašle?
Nejčastějšími příznaky bývá samozřejmě kašel, a to konkrétně dráždivý až sípavý kašel. Kromě toho se můžeme neustále dávit, mnohdy i zvracet. V mnohých případech vykašláváme hlen, jindy máme zvýšenou teplotu. Jistým příznakem je i viditelné, příliš rychlé hubnutí. Nesmíme zapomenout ani na velmi závažný příznak, kterým je zástava dechu.
Jak se černý kašel léčí?
Pokud objevíte nějaký z výše uvedených příznaků, je třeba navštívit lékaře. Jen ten totiž může předepsat antibiotika, která jako jediná pomáhají při nemoci zvané “černý kašel”. V případě akutního černého kašle antibiotika nepomohou (vyvolávají spíše záchvaty kašle).