Kanárské ostrovy jsou autonomním územím Španělska a skládají se ze sedmi hlavních ostrovů. Nejznámější jsou ostrovy Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria a Lanzarote. A právě Lanzarote se pyšní skutečně netradiční formou pěstování vína.
Budete si připadat jako na Marsu
Lanzarote je nejseverněji položený velký kanárský ostrov. Většinu jeho povrchu pokrývá poušť s charakteristicky zabarveným červenohnědým pískem. Tento ostrov vzniknul sopečnou činností a je tvořen lávovými vyvřelinami. Uvádí se, že na Lanzarote je tolik vyvřelé lávy, že by si z něj každý člověk žijící na naší planetě mohl odvézt na padesát kilogramů. Povrch tohoto exoticky vypadajícího ostrova tak bývá velmi často připodobňován například k povrchu Marsu.
Přírodní rezervace
Bujné vegetace se na ostrově rozhodně nedočkáte. Vláhy je zde totiž velmi pomálu, k tomu ještě po většinu roku vějí silné větry. Rostou zde tak nejvíce pouze sukulenty a různé druhy mnohdy endemických lišejníků. Velká část ostrova byla prohlášena za významnou přírodní rezervaci, dochází tak k její ochraně.
Netradiční způsob pěstování vína
Po roce 1730 byly na ostrově zaznamenány sopečné erupce mohutných rozměrů. Když vše pominulo, vrátili se na území lidé a začali zde pěstovat vinnou révu. A to zcela netradičním způsobem. Nové keře sázejí do prohlubní, které bývají až několik metrů široké. Rostlina je tak chráněna především proti neustále vanoucímu silnému větru. Tento systém navíc dovoluje zachytávání vláhy z ovzduší. Zde se skvěle osvědčuje porézní lávová půda, která váže vlhkost.
Víno se stáčí již v období července a má nezaměnitelné aroma i chuť. Místní navíc dbají na to, aby nepoužívali chemické pesticidy. Farmáři tak, stejně jako jejich předkové, keře chrání pomocí vápna a dalších surovin.