Přemýšlíte nad tím, že si postavíte vlastní dům? Skvělý nápad. Vidle vám do vašeho plánu však může hodit skutečnost, že už při sestavování projektů se musí jednat o nízkoenergetický dům. Jestli se bude jednat o dřevostavbu na klíč nebo nikoliv, to je už na vás. Zákon ale od roku 2020 hovoří jasně – nízkoenergetické bydlení je to jediné, co je povoleno. A samozřejmě k tomu všechna finančně výhodnější řešení.
Nová vyhláška vstoupila v platnost
Od prvního dne roku 2020 vstoupila v platnost nová vyhláška, která konkrétně zpřísňuje podmínky týkající se energetické náročnosti budov. Od nového roku je možné jinými slovy stavět pouze takové budovy, které mají téměř nulovou spotřebu energie. Týká se to především rodinných domů, proto s touto vyhláškou počítejte.
Samozřejmě ruku v ruce s touto vyhláškou šel také strach o navýšení cen při stavbě příbytku. Z dlouhodobého hlediska však taková nemovitost slibuje výrazné ušetření na energiích, a tak mluvíme spíše o investici než o problému, kterým by se lidé měli stresovat.
Jistě, aktuální situace na trhu nenahrává stavbě nových domů zrovna do karet, ale pokud pomineme vysoké ceny způsobené tím, co se zrovna ve světě děje, je to tak, jak bylo zmíněno čili dlouhodobě výhodné.
Každý projektant musel upravit své stávající projekty
V době, kdy tato vyhláška vešla v platnost měla řada projektantů na stolech své návrhy. Už na nich nemohli zase pracovat, museli se zkrátka a dobře přizpůsobit tomu, s čím stát přišel. Nová vyhláška jim tedy přidělala hodně práce, na druhou stranu je tato doba nemilého překvapení už za námi.
Aktuálně projektanti samozřejmě počítají s touto vyhláškou a jsou si vědomí toho, jakým způsobem mají pracovat, aby se dosáhlo potřebných řešení a hlavně podmínek, za jakých se nové domy musí stavět, aby splňovaly označení „nízkoenergetické”.