Novomlýnské nádrže jsou stále velmi diskutovaným vodním dílem, ale je dost věcí, které jim upřít nelze. Mají svůj význam vodohospodářský, velmi hojně se využívají pro lov ryb, a zvláště v létě na jejich břehy přijíždí stále více turistů.
Možností je spousta
Chytat tu mohou bronz, poznávat krásu krajiny pod Pálavskými vrchy, ale třeba se i jen tak projet i po hladině vodní. Plavební sezóna začíná na konci dubna, kdy o víkendech vyráží na plavby po Mušovské a Novomlýnské nádržie lodě hned dvou plavebních společností – Plavby Pálava a Lodní doprava Břeclav. Můžete si třeba jen tak „poskočit“ z autokempu Merkur do nedalekých Pasohlávek, v podvečerním čase zajet do trochu vzdálenějšího Brodu nad Dyjí, či si pro změnu užít okružní plavbu po Mušovské nádrži z jachetního klubu Pavlov přes Šakvice, Strachotín a autokemp v Dolních Věstonicích.
Lodní park se sestává z lodí s kapacitou do 45 osob, přičemž všechny pochází od našich západních sousedů – z Německa. Žádné mladice to nejsou. Zatímco Věstonická Venuše uvádí jako datum výroby rok 1963, další dvě plavidla Pálava a Děvín pochází dokonce z roku 1953. Prvně jmenovaná se po službě na přívozu Pirně vydala do Čech, aby se po tříleté pražské anabázi a důkladné rekonstrukci vydala v roce 2002 brázdit vody moravského „moře“. Její kolegyně to vzaly přímější cestou. Po dlouhých letech služby v hamburském přístavu si dopřály důkladnou rekonstrukci, po níž zahájily v novém století svou další éru na úpatí Pálavských vrchů.
Lodní výlet může být nevšedním zážitkem
Lodní výlet po hladině novomlýnských nádrží rozhodně nemusí být jen pouhý přesun z bodu A do bodu B. Taková podvečerní plavba s ochutnávkou vína z produkce místních vinařů Vám poskytne možnost vnímat v omamující atmosféře zapadajícího slunka malebnost zdejšího kraje, doslova ochutnat rozmanitost kraje Pálavských vrchů z lodní paluby.