Mnoho lidí jej dávno nahradilo ve stravě něčím jiným. Získalo si totiž špatnou pověst třeba u žen během hubnutí a v neposlední řadě tím, že má údajně vysoký obsah cholesterolu. Mnozí také často nemají rádi jeho špatnou roztíratelnost ráno na chleba, proto krajíc raději máznou margarínem a je vystaráno. Přitom margarín je jednou z nejhorších potravin co do složení a s máslem se nedá srovnat ani po stránce chuti.
Málo se ví, že máslo má vlastně svůj původ v Tibetu. A Tibet je místo známé odolností, zdravím a dlouhověkostí tamních domorodých obyvatel, kteří přitom zároveň žijí v poměrně těžkých klimatických podmínkách horských oblastí. Pokud však chcete skutečně kvalitní máslo, je třeba hledat v obchodech takové, které je bez přidaných rostlinných tuků. Mnoho výrobců totiž máslo šidí, jak je ostatně dnes zvykem.
Jak poznat kvalitní máslo?
Začít je tedy třeba již u výběru, a proto kromě přidaných rostlinných tuků je třeba si dávat pozor také na další faktory. Kvalitní máslo poznáte už tak, že by jeho datum spotřeby nemělo přesahovat 30–35 dní, protože má-li delší záruční dobu, tak jednoznačně obsahuje přísady, které ji prodlužují. Pokud máte oblíbeného výrobce, tak produkuje-li kvalitní opravdu přírodní máslo bez přísad, pak v létě bývá tmavší a v zimě světlejší. Je to logicky dáno kvalitou trávy, kterou jsou krmeny krávy během roku.
Máslo je zdraví prospěšné
Lidé, kteří máslo vyřadili ze svého jídelníčku, zcela zbytečně přicházejí o výborný zdroj vitamínu A, který je důležitý pro správnou činnost ledvin a nadledvin. Není pravdou, že spotřeba másla vede k nadváze, tu způsobují naopak nekvalitní rostlinné oleje v margarínech. Vysoký obsah mastných kyselin v másle totiž tělo spotřebovává pro okamžitý výdej energie, nikoliv pro tvorbu tuků. Máslo je také zdrojem jódu, snižuje náchylnost k průjmům a zácpě.