Možná máte svou vlastní zkušenost, možná jste se s tím setkali ve svém okolí. Zánět žil není nic, co by se mělo brát na lehkou váhu. Jedná se o onemocnění, při kterém dochází ke zpomalení žilního odtoku, vzniku trombů a poškození žilní stěny. Jaké jsou příznaky, rizikové faktory a jakou roli hraje prevence?
Onemocnění se ve větším množství případů týká hlavně dolních končetin, a to zejména v případech, kdy nohy nevydávají tolik aktivity. V takovém případě je totiž omezeno pumpování krve z končetin pomocí kosterního svalstva, a tedy se zpomaluje žilní řečiště. Potkat ale může i horní končetiny, kde bývá nejčastěji jako důsledek nitrožilních injekcí.
Jak zánět žil poznám?
Stručně řečeno, existují dva druhy tohoto onemocnění: zánět povrchových žil a zánět hlubokého žilního systému. První zmíněný se vyznačuje zarudnutím a ztvrdnutím žíly okolo poranění, kůže je na dotek teplejší a citlivější až bolestivá. Lokálně může místo opuchnout, ale nikdy neoteče celá končetina.
Zánět hlubokého žilního systému se vyznačuje právě otokem celé končetiny, případně jejím zmodráním a celkovou bolestí. Nebezpečný je hlavně proto, že pokud se trombus utrhne a doputuje do plic, nastává plicní embolie, která může vyústit až v smrt.
Týká se to všech
Toto onemocnění se může vyskytnout u všech věkových kategorií. Podmínkou pro jeho rozvinutí je zpomalení krevního toku a srážení krve. Sklony k němu mohou být dány geneticky, mohou být následkem poranění nebo operace, případně dlouhého pobytu na lůžku. Rozvinout se ale může i při dlouhém cestování a rizikovou skupinou jsou i těhotné ženy, u kterých se onemocnění může objevit především v druhé polovině těhotenství.
Možnost vzniku zánětu žil můžete eliminovat například cvičením, ideálně každodenním a alespoň na pár minut. Dále si hlídejte svou váhu, i obezita má vliv na vznik onemocnění. Pokud vás čeká dlouhá cesta, zkuste během ní dělat přestávky, případně se rozhýbejte, co to půjde. Zánět žil totiž není jen bolest nohou, může vyústit ve velmi vážnou situaci.